ANA SAYFA KİTAPLAR  İLETİŞİM     

 

Ledli aydınlatmaya geçmeliyiz

 

Türkiye'de 18 milyon aile var. 17 milyon temel eğitimde, 3 milyon yüksek öğretimde olmak üzere 20 milyon öğrenci mevcut. 65 bin okul faaliyette.

 

78 milyon insanın yaşadığı bu topraklarda milyarlarca kilowattsaat elektrik enerjisi boşa harcanıyor. Kaba bir hesaplamayla 20 milyon öğrencinin okuduğu okullarda aydınlatma için ayda kişi başına 2-3 TL sarfiyat yapılıyor.

 

2016 yılı itibariyle evlerde, okullarda, iş yerlerinde, askeri kurumlarda aydınlatma için akkor, flüoresan, halojen, sodyum buharlı, civa buharlı, metal halide türü lambalar ağırlıklı olarak kullanılmaktadır.  

 

Özellikle okullarımızda kullanılan aydınlatma cihazları inanılmaz derecede fazla enerji tüketmektedir. Ortalama olarak 1000 kişinin öğrenim gördüğü bir okulda ayda 3 bin, yılda 25-30 bin TL tutarında enerji gideri söz konusudur. Bu rakamı çok az yatırımla yüzde 50-75 oranında düşürmek mümkündür.

 

Her okul 2-3 bin TL kadar bir bütçe ayırarak tüm aydınlatma araçlarını led lamba ile değiştirebilir. 3-5-6-7-8-9-10-12... Watt güce sahip led lambaların fiyatı 3-15 TL arasında değişmektedir. Lambayı tavana tutturmak için kullanılan tijli duylar 1-2 TL'dir.  TSE, CE, ISO belgesine sahip, 2-3 yıl garantili olan led lambaların verdiği ışık insan sağlığına son derece uygundur.

 

20-30 öğrencinin ders yaptığı bir mekanı 4 adet 7-12 Watt'lık led lambayla verimli biçimde aydınlatmak mümkündür. Verimli, sağlıklı, ekonomik aydınlatma için 100-150 TL'lik pahalı armatürler kullanmak israftan başka bir şey değildir.

 

Not 1: Konuyla ilgili ek bilgi almak isteyenler telefon, e-posta ile tarafıma ulaşabilirler.

Not 2: Hiç bir şekilde led ürünü satmıyorum. Sadece bilgi vermek için yazılmış bir yazıdır.

Ali Özdemir /